BEZPIECZNI W DRODZE

BEZPIECZEŃSTWO W DRODZE DO SZKOŁY

Dbanie o bezpieczeństwo dziecka to przede wszystkim zadanie rodziców. Rodzice powinni przestrzegać pewnych zasad – przede wszystkim bądźmy dla dzieci wzorem postępowania w każdej sytuacji. Pamiętajmy, że od nas dzieci przejmują wzory zachowań.

Należy pamiętać, że jedynie dziecko świadome zagrożeń będzie unikać nierozsądnych zachowań i skutecznie chronić się przed staniem się ofiarą przestępstwa. Warto zapoznać się z poniższymi poradami, aby podjąć działania zapobiegawcze:

Bezpieczeństwo dziecka w drodze do szkoły można zwiększyć poprzez:

• wybór najbezpieczniejszej trasy, ze zwróceniem uwagi na natężenie ruchu osób i pojazdów, miejsca szczególnie niebezpieczne, jak przejścia przez jezdnię, tory tramwajowe, kładki, wykopy, oświetlenie ulic… Przypomnienie dziecku, że nie można zbaczać z wspólnie ustalonej trasy,

• wpajanie odpowiedniej wiedzy i nawyków z zakresu ruchu drogowego. Ucząc przepisów ruchu drogowego, sami musimy zgodnie z nim, postępować,

• niedawanie dziecku do szkoły większych kwot pieniędzy, co uchroni go przed możliwością stania się ofiarą kradzieży.

Trzeba zwrócić uwagę dzieciom na zagrożenia płynące ze strony obcych:

• dziecko nie powinno przyjmować od obcych słodyczy, napojów oraz prezentów,

• nie może mówić obcym o tym, gdzie mieszka,

• pod żadnym pozorem nie powinno iść z osobą nieznaną w jakiekolwiek miejsce przez nią wskazane, wsiadać do obcego samochodu,

• nie powinno zatrzymywać się przy osobie obcej, jeżeli nie ma w pobliżu innych ludzi,

• jeżeli obcy będzie próbował je zatrzymać, powinno biec w kierunku, gdzie są ludzie (do sklepu, na pocztę, itp.), a jeśli będzie taka potrzeba – nie wstydzić się wołać o pomoc.