Logopeda

W naszej szkole uczniowie mogą korzystać z porad logopedy, Pani Katarzyny Olszewskiej - Wójcik.

Godziny pracy:

Poniedziałek 12:45-15:15

Piątek 11:45-14:45

Zakres zadań logopedy w szkole:

• rozpoznawanie trudności językowych uczniów,
  • dbałość o kulturę słowa,
  • kształtowanie starannej, poprawnej wymowy,
  • doskonalenie umiejętności komunikacyjnych,
  • pomoc w przezwyciężaniu trudności związanych z mówieniem, czytaniem i pisaniem,
  • podejmowanie działań profilaktycznych zapobiegających powstawaniu zaburzeń komunikacji językowej,
  • wspomaganie nauczycieli w działaniach wychowawczo-dydaktycznych poprzez podnoszenie ich wiedzy na temat skutków  zaburzeń komunikacji,
  • pomoc rodzicom – udzielanie porad i wskazówek.

Rozwój mowy jest ważną umiejętnością, jaką zdobywa dziecko. Trwa on przez wiele lat i przebiega w indywidualnym rytmie. Prawidłowa wymowa ma duże znaczenie dla powodzenia w nauce czytania i pisania.

Bez względu na przyczynę wystąpienia zaburzeń mowy, należy podjąć jak najwcześniej działania. Terapia logopedyczna w szkole prowadzona jest do momentu wyeliminowania lub złagodzenia zaburzenia. Długość terapii to sprawa indywidualna. Najczęściej trwa kilka lub kilkanaście miesięcy, choć są sytuacje, w których może trwać nawet kilka lat (np. w przypadku braku systematycznych ćwiczeń).

Należy sobie zdawać sprawę, iż zlikwidowanie wady wymowy u dzieci nie następuje podczas jednego spotkania z logopedą.

Serdecznie zapraszam do współpracy.